[LiveAction.org] Britney Spears mala „mučivú“ skúsenosť s potratovými tabletkami. Nie je sama.

[článok Nancy Flanders LiveAction.org]

Potratový biznis chce, aby ženy verili, že potrat je normálny, že potrat je jednoduchý. A keďže prolife štáty USA teraz môžu prijímať zákony na ochranu nenarodených detí, potratový priemysel chce viac ako kedykoľvek predtým, aby ženy verili, že neexistuje jednoduchší spôsob, ako zabiť svoje nenarodené dieťa, ako pomocou potratovej tabletky. Propaguje sa, že nie je ničím iným ako privodením „vynechania menštruácie“, a zástancovia potratov tvrdia, že je „bezpečnejšia ako Tylenol (paracetamol, pozn. prekladateľa)„. Britney Spearsová však svojimi memoármi, ktoré čoskoro vyjdú, túto marketingovú taktiku narušila, keďže sa podelila o to, aké hrozné boli jej skúsenosti s potratovými liekmi.

Minulý týždeň sa objavili správy, že memoáre Spearsovej obsahujú tvrdenie, že Justin Timberlake ju pred 20 rokmi počas ich vzťahu, ktorý trval v rokoch 1999 – 2002, nabádal, aby podstúpila potrat. Vysvetlila, že tehotenstvo „bolo prekvapením, ale pre mňa to nebola tragédia“. Justin však údajne „povedal, že nie sme pripravení mať dieťa“.

Teraz vyšli najavo nové podrobnosti týkajúce sa potratu vrátane toho, že Britney ila potratové tabletky, ktorých používanie v Spojených štátoch prvýkrát schválila Clintonova administratíva v roku 2000.

„Bolo dôležité, aby sa nikto nedozvedel o tehotenstve ani o potrate, čo znamenalo, že sme všetko robili doma,“ napísala Spearsová, podľa ktorej o tom nevedela ani jej rodina. Bolesť spôsobenú potratovými tabletkami označila za „neznesiteľnú“.

„Stále som plakala a vzlykala, kým sa to celé neskončilo,“ pokračovala. „Trvalo to niekoľko hodín a nepamätám si, ako sa to skončilo, ale pamätám si, aj po dvadsiatich rokoch, tú bolesť a strach.“

Keď plakala, Justin si vraj „pomyslel, že by jej možno pomohla hudba“, a tak hral na gitare.

Britney nie je sama v tejto skúsenosti

Tlaku, ktorý Spearsová pociťovala, aby išla na potrat, ktorý skutočne nechcela, čelí mnoho žien. Šesťdesiatštyri percent žien, ktoré podstúpili potrat, tvrdí, že pociťovali aspoň nejakú formu nátlaku, aby šli na potrat – či už to bolo zo strany priateľa alebo rodinných príslušníkov, alebo to bolo spôsobené výchovným či finančným tlakom. To spochybňuje predstavu, že potrat posilňuje postavenie žien a slobodu voľby.

Spearsová teraz tým, že sa podelila o to, aká bolestivá bola táto skúsenosť pre ňu, priznáva, že príbehy, o ktoré sa podelilo nespočetné množstvo ďalších žien, boli rovnako hrozné, ako to uviedli ženy. Kampaň Live Action „Videla som svoje dieťa“ sa podelila o niektoré z týchto príbehov.

 

Skúsenosť Elizabeth G. s potratovými tabletkami je zdokumentovaná v odpovedi generálneho prokurátora štátu Indiana na žalobu, ktorú podala organizácia Whole Woman’s Health Alliance, sieť potratových zariadení. Po užití druhej potratovej tablety začala Elizabeth silno krvácať. „Bolo toľko bolesti a krvi, že som si myslela, že zomriem,“ povedala. Nakoniec jej prešiel gestačný vak: Bol priehľadný, žltý, veľký a mal tvar tenisovej loptičky. Keď som ho zdvihla, videla som v ňom dieťa. Vyzeralo ako malý gumený medvedík. Sedela som, držala som ho a plakala som.“

Elizabeth neskôr trpela anorexiou, zneužívaním vo vzťahoch a posttraumatickou stresovou poruchou, ktorú poradca pripisoval priamo potratu.

Podobne aj Leslie W. si vzala potratovú tabletku, trpela silnými bolesťami a celé hodiny kričala, sama. „Môj zážitok bol neuveriteľne desivý a vôbec sa nepodobal na normálnu menštruáciu,“ povedala. „Bolesť, ktorú som pociťovala, sa oveľa viac podobala pôrodným kontrakciám ako normálnym kŕčom. Pamätám si, ako som sedela na záchode a vypúšťala krv, pričom som aj zvracala a celá sa triasla.“

Tami M. povedala, že „bolesť a nutkanie tlačiť boli také intenzívne“. Po tom, ako prešla „niečím, čo vyzeralo ako plne sformovaný, neporušený 14-týždňový plod pokrytý krvou,“ povedala: „Vyhrabala som svoje dieťa zo záchoda. Sadla som si na zem, držala som ho a plakala.“

Iné ženy uviedli, že bolesť z potratovej tabletky bola „najhoršia bolesť, akú som kedy v živote pocítila“ a „neboli to kŕče. Neboli to kontrakcie. Mala som takú veľkú bolesť.“

Ženy hovorili aj o traume, ktorú prežili po potratovej tabletke: „Nič ma nemohlo pripraviť na to, že uvidím svoje mŕtve dieťa.“ „Prešla som celým dieťaťom vo vrecku. Na ten obraz nikdy nezabudnem,“ a „Nikto ma na to nepripravil… nebola to nejaká náhodná zrazenina, bolo to moje dieťa a bolo v záchode.“

Používateľka Redditu brazen177 zdieľala fotografie svojho 10-týždňového dieťaťa potrateného tabletkami:
Foto: Používateľka Reddit brazen 177

Ďalšia žena povedala: „Toto [je] pravdepodobne najtraumatickejšia vec, akú som kedy videla alebo akú som kedy v živote zažila… a je to jediná najväčšia ľútosť za celých mojich 37 rokov na tejto zemi. Nikdy nezabudnem na to, čo som videla, a dodnes kvôli tomu plačem.“ A ďalšia povedala:

“Videla som, kde sa už začala formovať hlava a oči, ten obraz mám vypálený v mozgu do konca života. … Povedať, že ma tento zážitok zničil, by bolo slabé slovo. Všetko v mojom živote sa zmenilo a ja som sa už ani nepoznala. Po tomto rozhodnutí som sa musela vyrovnať s úzkosťou, depresiou a samovražednými myšlienkami. … Bola to a navždy bude najväčšia ľútosť v mojom živote.

Spearsová podobne povedala, že potrat, ktorý podstúpila, bol „jednou z najmučivejších vecí, aké som kedy v živote zažila“.

Potratová pilulka je riskantná
10. septembra 2001 sa objavila správa, že v Kanade zomrela žena na vážnu infekciu spôsobenú potratovou tabletkou: Clositridium sordellii. Jej smrť mala spôsobiť, že potratová pilulka a osoby, ktoré ju predávajú a vydávajú, boli podrobené kontrole. Ale nasledujúci deň bol 11. september 2001 a útok na Spojené štáty znamenal, že smrť ženy súvisiaca s potratovou tabletkou už nebola hlavnou témou. Beverly Winikoffová, zakladateľka Gynuity Health Projects – sponzor kontroverzných klinických testov potratových tabletiek na dievčatách vo veku 10 rokov – pripisuje 11. septembru zásluhu na záchrane potratovej tabletky.

Zistilo sa, že potratová pilulka je pre ženy štyrikrát nebezpečnejšia ako chirurgický zákrok v prvom trimestri a výskum ukázal, že približne šesť percent žien, ktoré užili potratovú pilulku, si vyžiadalo návštevu urgentnej starostlivosti alebo pohotovosti.

Potratová pilulka zabila v USA už takmer šesť miliónov nenarodených ľudí a v roku 2020 tvorila potratová pilulka 53 % všetkých potratov v krajine. S rozmachom neregulovaných online virtuálnych potratových biznisov sa počet potratových tabletiek pravdepodobne ešte zvýši.

[Chceme sa ochrane života venovať intenzívnejšie a profesionálnešie. Vďaka Vašej pravidelnej podpore to bude možné. Ďakujeme.]