[LiveAction.org] Potratová špecialistka z organizácie Planned Parenthood sa stala finalistkou prestížneho ocenenia za „ľudské práva

Potratárka, ktorá riadi jedno z najnebezpečnejších potratových zariadení v USA, sa stala finalistom najprestížnejšej európskej ceny za ľudské práva. Tri z nominovaných osôb – McNicholasová, Justyna Wydrzyńska z Poľska a Morena Herrera zo Salvádoru – boli nominované ako „ženy bojujúce za slobodné, bezpečné a legálne potraty“. Žiadna z nich cenu nezískala.

Colleen McNicholasová, hlavná lekárka organizácie Planned Parenthood pre región St. Louis a juhozápadnú časť Missouri a vedúca megazariadenia Planned Parenthood hneď za hranicou Missouri a Illinois v meste Fairview Heights v štáte Illinois, je jednou z troch finalistiek na najvyššiu cenu Európskej únie za ľudské práva.

Sacharovova cena za slobodu myslenia bola prvýkrát udelená v roku 1988 Nelsonovi Mandelovi a Anatolijovi Marčenkovi a jej cieľom je podporovať slobodu prejavu, práva menšín, dodržiavanie medzinárodného práva, demokraciu a uplatňovanie zásad právneho štátu.

Cenu nakoniec získala Jina Mahsa Amini a hnutie Žena, život, sloboda v Iráne. Aminiová, 22-ročná iránsko-kurdská žena, bola zatknutá za to, že nemala na hlave šatku, a o tri dni neskôr zomrela po tom, ako ju zbili vo väzbe.

McNicholasová bola rada, že bola nominovaná. „Keďže sa krajne pravicoví politici snažia zakázať potraty na celom území USA a na medzinárodnej úrovni, som vďačná za nomináciu Európskeho parlamentu a za to, že sa zameral na túto kritickú otázku ľudských práv,“ povedala. „Nech je to znamenie pre tých, ktorí sa snažia obmedziť prístup k potratom: svet sa pozerá.“

Ak by sa Európska únia zaujímala o situáciu detailne, dozvedela by sa, že McNicholasová je zarytou zástankyňou potratov, ktorá verejne vyhlásila, že každý potrat je morálny, a v minulosti naznačila, že porušila zákon štátu Missouri. V roku 2019 vypovedala pred výborom Snemovne reprezentantov USA pre dohľad a vládne reformy a v tom čase boli v Missouri povolené len potraty do 21. týždňa a šiestich dní. McNicholasová uviedla, že jej zariadenie vykonávalo potraty do „životaschopnosti“, čo je do značnej miery nezmyselný termín – z lekárskeho hľadiska sa však často akceptuje 24. týždeň tehotenstva.

Napriek tomu McNicholasová povedala tichú časť nahlas.

[Chceme sa ochrane života venovať intenzívnejšie a profesionálnešie. Vďaka Vašej pravidelnej podpore to bude možné. Ďakujeme.]

„Nie som si istá, ako by som to vôbec kvantifikovala,“ povedala o životaschopnosti a dodala: „Takže ešte raz, ako som povedala, moja prax zahŕňa potraty cez bod životaschopnosti, a ako sme už predtým uviedli, ten môže byť v ktoromkoľvek momente.“ (zvýraznenie pridané)

Okrem toho sa v megazariadení v St. Louis bolo zranených najmenej 75 žien a boli zistené početné porušenia predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia, medzi ktoré patrilo aj neumývanie rúk medzi výmenami rukavíc a porušenie protokolu o infekciách.

McNicholasej zariadenie, s názvom Reproductive Health Services Planned Parenthood of the St. Louis Region – RHS (Služby reprodukčného zdravia Plánovaného rodičovstva St. Louis), bolo známe ako jedno z najnebezpečnejších v krajine, keď poskytovalo potraty. Inšpektori štátu Missouri zistili 39 druhov pochybení vo viac ako 200 prípadoch, z ktorých 111 súviselo s pochybeniami pri zabezpečení bezpečného a hygienického prostredia. Senátna správa štátu Missouri o RHS bola tiež kritická:

Vlastné interné spisy spoločnosti [P]lanned Parenthood (PP) odhaľujú šokujúcu bezcitnosť voči zraniteľným mladým ženám, ktoré vyhľadávajú ich služby. Postupy uvedené v preskúmaných materiáloch môžu v skutočnosti veľmi dobre ukazovať na jasné lekárske pochybenie… To všetko naznačuje, že PP sa oveľa viac obáva o svoju povesť, obchodný model a snahy o dobré vzťahy s verejnosťou ako o ženy, ktoré sú v ich starostlivosti. Je ťažké si predstaviť, že by akákoľvek iná organizácia, nieto ešte organizácia, ktorá sa vyhlasuje za organizáciu poskytujúcu služby v oblasti zdravia žien, bola tak bezohľadne ľahostajná voči zdraviu svojich pacientiek, že by vytlačila pre svojich zamestnancov také smernice, ako sú uvedené vyššie.

Napriek tomu RHS po vynesení rozsudku Roe v. Wade rozšírila svoje hodiny, aby mohla vykonávať viac potratov. Po sprísnení zákona o potratoch, RHS začalo posielať svoje pacientky na potrat za hranice štátu Illinois.

Príkladom zranení, ktoré ženy utrpeli, bolo krvácanie, mdloby, záchvaty a mŕtvica. Vyšetrovanie Senátu tiež zistilo viacero prípadov, keď sa ženy museli vrátiť do RHS až päťkrát, aby bol potratový zákrok správne dokončený. RHS pritom ženy výslovne poučila, aby nevolali štátnu tiesňovú linku, ak sa u nich doma vyskytnú komplikácie.

Úmyselné zbavenie človeka jeho najzákladnejšieho práva – práva na život, bez ktorého nie je možné uplatniť žiadne iné práva – nepovažujeme za ochranu ľudských práv, pokiaľ Európsky parlament jednoducho neignoruje skutočnosť, že potrat je vlastne zabíjanie.

[pôvodný článok z LiveAction.org]