Česi sú opäť kreatívni, navrhujú zavedenie zdravotníckeho výkonu poradenstva pred potratom

Národní pochod pro život a rodinu

Uplynulý víkend sa 7. apríla konal už 18. Národní pochod pro život a rodinu. Kolegovia z českého Hnutí pro život sú opäť kreatívni a prinášajú okrem poukázania na zlo potratu a chýbajúce deti, ktoré sa nemohli narodiť, aj spôsoby, ako pomáhať životy zachraňovať.

„Za najzaujímavejší považujem návrh na zavedenie zdravotníckeho výkonu, ktorý umožní gynekológom poskytovať matkám pred potratom poradenstvo o zdravotných, psychologických a sociálnych komplikáciách tohto zákroku a najmä o alternatívnych riešeniach ťažkej situácie. Náš parlament by sa ním mohol tiež inšpirovať,“ povedal Tomáš Kováčik, predseda Asociácie za život a rodinu. 

Národní pochod pro život a rodinu podporil požiadavky na sociálnu podporu viacpočetných rodín aj lepšiu starostlivosť o matky, ktoré nečakane otehotneli. 

Organizátori chcú spolu s Výborom pre zdravotníctvo a Výborom pre sociálnu politiku usporiadať okrúhly stôl v českom parlamente na tému „Tretie dieťa v rodine“. Uskutoční sa pod záštitou Prof. MUDr. Věry Adámkové CSc., predsedníčky Výboru pre zdravotníctvo a Ing. Hany Aulické Jírovcové a PhDr. Olgy Richterové, Ph.D., podpredseníčok sociálneho výboru. 

Hnutí Pro život ČR dlhodobo upozorňuje, že značné percento žien sa cíti byť k podstúpeniu potratu prinútených svojím okolím a sľubuje si od tohto návrhu zlepšenie situácie.