TS: FAFCE víta rozšírenie zákazu náhradného materstva v Taliansku
Brusel, 17. októbra 2024
V stredu 16. októbra taliansky Senát schválil návrh zákona o zrušení náhradného materstva pre občanov Talianska. Tento zákon prichádza dvadsať rokov po tom, čo Taliansko pôvodne zakázalo náhradné materstvo na svojom území. Tento nový zákon rozširuje zrušenie náhradného materstva pre Talianov, ktorí sa oň usilujú v zahraničí. FAFCE ako účastník Casablanskej deklarácie za všeobecné zrušenie náhradného materstva víta tento zákon v prospech ľudskej dôstojnosti matky a dieťaťa.
Zvolení zástupcovia v talianskom Senáte hlasovali v pomere 84:58 za schválenie rozšírenia parametrov zrušenia náhradného materstva. Nový zákon znamená, že Taliani nebudú môcť využívať maternice na prenájom v krajinách, kde je náhradné materstvo legálnou praxou.
Predseda FAFCE Vincenzo Bassi povedal: „Tento návrh zákona vo svojej medzinárodnej pôsobnosti správne uznáva náhradné materstvo ako formu obchodovania s ľuďmi. Je to nesmierne významný krok k cieľu všeobecného zrušenia náhradného materstva. Musíme pokračovať v budovaní globálneho konsenzu proti komodifikácii ženy a dieťaťa.“
Európsky parlament ustanovil náhradné materstvo za formu obchodovania s ľuďmi v októbri 2023, pričom Rada Európskej únie prijala smernicu koncom mája 2024.
Predseda FAFCE Vincenzo Bassi vyhlásil: „Náhradné materstvo nie je len diskrétnym porušením ľudskej dôstojnosti izolovaným v jednej krajine alebo na jednom kontinente. Je to porušenie ľudskej dôstojnosti v celosvetovom meradle. Komerčné zneužívanie žien a detí prostredníctvom náhradného materstva nepozná hranice. Dúfame, že to vyvolá výzvu na celom svete, aby sme povedali „nie“ materniciam na prenájom. Musíme naďalej hľadať spoločnú reč a podporovať rodinu ako dar, nie ako tovar.“
Casablanská deklarácia za všeobecné zrušenie náhradného materstva, ktorej súčasťou je aj FAFCE, usporiadala v apríli 2024 v Ríme konferenciu, na ktorej sa zúčastnili členovia a účastníci z rôznych prostredí, vierovyznaní a národov.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová v reakcii na hlasovanie v Senáte uviedla, že ide o „pravidlo zdravého rozumu proti komodifikácii ženského tela a detí“, a dodala, že „ľudský život nemá cenu a nie je tovarom, ktorý sa dá vymeniť“. Talianska ministerka pre rovnosť príležitostí a rodinu Eugenia Roccellaová zasa uviedla, že „ľudia nie sú predmety, deti sa nedajú kúpiť a časti ľudského tela sa nedajú predať ani prenajať“. Pokračovala, že „túto jednoduchú pravdu, ktorá je už zakotvená v našom právnom systéme, kde je abnormálna prax náhradného materstva trestným činom, už nemožno obchádzať“.
FAFCE sa nedávno stretla s ministrom Roccellom, aby mu predstavila vyhlásenie F7, ktoré podpísali organizácie z každého členského štátu G7. Taliansko v súčasnosti predsedá skupine G7.
Federácia katolíckych rodinných združení v Európe zastupuje 33 národných a miestnych organizácií: sme hlasom rodín z katolíckej perspektívy na európskej úrovni. FACE má od roku 2001 štatút účastníka Rady Európy a je členom Platformy základných práv Európskej únie.